benim kıymetli izleyenlerim

7 Haziran 2014 Cumartesi

KILIÇ ÇİÇEĞİM ÇİÇEK AÇTI

 Merhabalar
evet herkes kılıç çiçeğinin çiçek açtığını bilmez.
bilmeyenler için resimledim .Aslında siz bunun bir de kokusunu duysanız  nasıl tarif edeyim çok yoğun bir hanımeli kokusudur ve çok kısa bir ömrü  vardır yarım gün gibi. İyice açınca tekrar resmlerim inşallah.

Efendim ben kılıç çiçeğimi bu bahar başında balkona koydum .Hani ben de herkes gibi evde bakar dışarı havasının yaramayacağını düşünürdüm .Ama çiçekçi olan kayınpederim bu yaz onlara balkona çıkar serpilsinler diye tavsiyede bulundu.
Zaten istanbula geldiğimizden beri de yaprak bile vermedi.küsmüş olabileciğini düşünerek geçen sene kök kök koparıp attım ve toprağını yenilemiştim.
Kış başından beri yaprak vermeye başlamıştı.


Neyse bu sabah çamaşırlamı asmak için balkonu yıkarken kılıç çiçeklerimi sevdim suladım.
Bir de bu taraflarınız güneş versin diye konuşuyordum çevirdim saksıyı  bir de ne göreyim bu çiçeğin bir tanesi bana oradan beri gülmüyor mu?Aman ben uçtum sevinçten aman aman hoş geldin derken yanında ki de kılıç yapraklarının arasından bana bakmadı mı?
Ne keyiflendim bilemezsiniz.
Bundan 4sene ve  7 sene  önce   iki defa daha çiçek verdi kılıçım.
Hele 4 sene önce iyice coşmuş tam 16 sap çiçek vermişti.

Bize gelenler  bu koku ne kadar güzel diye çiçeği koklamaya başlarlardı
Bir de bu çiçeğin bal damlası vardır her dalda 2 ,3 damla kadar biz çoluk çocuk bu balı da yer tadını da çok severiz neye yaradığını bilmiyoruz ama vardır elbet bir yararı.

    4 sene önce çiçek açmış hali böyleydi   çiçeğim o zamanlar ne kadar küçükmüş şimdi yaprakları uzadı  kocaman bir çiçek oldu.

14 yorum:

 1. Aa aaaa aaaaa ilk kez gördüm ve duydum çok güzel.
  Toprakla çiçekle uğraşmak çok güzel vede stres atıcı bahçem olmsada balkonda 3 tanecil saksım var içilerinde marol soğan nane biber çiçek ve hatta kavunla karpuzda var ay onlar biaz büyümeye başladımı bende çok mutlu olurum
  aynı sizingibi birde konuşur severim çok ama çok mutlu eriyorlar beni ve çocuklarımı

  YanıtlaSil
 2. bal tatlısı bende önceleri pek toprakla uğraşmayı sevmezdim hatta diktiklerim tutmazdı bile.
  ama 5,6 yıldır toprak ne verirsem kabul ediyor sanki bir tılsım oldu aramızda .Benim önceki postlarım da da çileklerimi dikmiştim soğanlarım lavantam.ben de sizin gibi salatalık diktim çiçek açtlar yakında salatalık yiyeceğiz.))))

  YanıtlaSil
 3. ÇOK SEVİMDİM SİZİN ADINIZA ...EVET KOKUSU SABAHLARI HARİKADIR:)BİRDE DİLEK DİLEDİĞSENİZ O HER FİLİZ VERDİĞİNDE İNŞALLAH KABUL OLUYOR BENİM DENEMİŞLİĞİM VAR:))ÇİÇEKLERİNİZİ SULARKEN BAKIMLARINI YAPARKEN DUALAR EDİN ONLAR CANLI VE ALLAHI ZİKREDERLER ...SİZLERİ ÇOK SEVDİM EVİNİZİN MUTLULUĞU ÇİÇEK KOKUSU GİBİ OLSUN

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. dediğiniz denedim bakalım dileğim kabul olur inşallah ...)))

   Sil
 4. Benim babannemin 5-6 tane kılıç çiçeği var yıllardır hiç açmadılar:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet herkesin açmıyor
   benim bu çiçeğim ikinciye çiçek veriyor
   daha önce çiçek veren şu an kayınvalidemde o da bende çiçek verdikten sonra bir daha açmadı sebebini bilmiyorum bu çiçek neye göre çiçek veriyor?

   Sil
 5. merhaba canım benım kılıç çiçeğimde çiçek açtı.kokusunu henüz duyamadık ama sürekli bal akıtıyor ve enfes..ben de ilk gördüğümde senin gibi müthiş sevindim çünkü duyduğuma göre bu çiçek pozitif enerjının ,mutluluğun, huzurun olduğu yerlerde çiçek açarmış;)

  YanıtlaSil
 6. bunu duyduğuma ben de sevindim
  açınca bir gün de soluyor ama kokusunu bütün evde hissedeceksinzi

  YanıtlaSil
 7. kılıç çiçeğinin çiçek açması eve bereket getirir, bereketiniz bol olsun inşallah :) bir de kılıç çiçeği açtığında Mevlud okutmak gerekir diye duymuştum ama ne kadar doğrudur bilemiyorum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. inşallah dediğiniz gibidir bu sıra baya bir ihtiyacımız var. mevlud bilmiyorum ama ben bu sıralar hatim başladım onu okuyorum))

   Sil
 8. Bu çiçek geceleri oksijen verdiği için yatak odasına konuyor. Havadaki kimyasal maddeleri temizliyor. Hindistan bilim adamları bunu araştırıp bulmuşlar.

  YanıtlaSil
 9. 14 yıldan beri kılıç çiçeği besliyorum.boyu 1 mt.geçende oldu.Birkaç çeşiti vardı.Yaklaşık bir yıl kadar önce Adana ya yakın bir köy den bir saksı kılıc hefiye ettiler.Kilıçların çiçek açtığını duymuştum. Ama inanmıyordum.Kılıclarımı salondan balkona çıkardım. 1 ay kadar oldu.sulamaya çıktığımda hayretler içinde kaldım.Kılıçımın çiçek verdiğini gördüm. Kokusunu merak ediyorum. Mutluyum. Çiçekleri çok seviyorum.

  YanıtlaSil
 10. Merhaba,
  Ben de 1.5 sene once dikmistim. 1 cm bile uzamadi. Nasil bakiyorsunuz. Gunes sevmiyor sanirim ama isik almasi gerekiyormus. Ne siklikta suluyorsunuz. Bilgi verirseniz cok sevinirim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. toprağını değiştirin öncelikle
   pek su sevmez ama ölmeyecek kadar sulayın
   sevmeyi ihmal etmeyin.
   bir de çiçeklere bir evin ferah göstergesidir ev de bir şeyler ter giderse onlarda anlıyor ve mutsuz oluyor mesajı yeni gördüm kusura bakmayın)))

   Sil

bendencesitlemeler