benim kıymetli izleyenlerim

27 Ekim 2013 Pazar

CİVANPERÇEMİ VE HEDİYELERİM

 Bingöl'de ki arkadaşım
kendi elleri ile Bingöl dağlarından topladığı bir poşet dolusu civanperçemi ile attaki  iğne oyası yemenileri gönderdi
civanperçeminin faydalarını , yaşadığı olumlu etkileri bana anlatmıştı
o gün bu gündür  hep kullanmak istedim ancak bu zaman nasipmiş
beni nasıl kullanacağım konusunda uyardı
çok acı olduğunu (gerçekten de sanki içine 5 6 adet  apranax atmışsınız gibi tadı var mutlaka limonla tatlandır dedi acılığını biraz alsın diye uyardı
ilk içtiğimde normal çay gibi içtim acılığı çok bariz belli oluyor bende soğutup içmeyi denedim daha olumlu sonuçla karşılaştım 3 yudumda çayı bitirebiliyorsunuz ve acılığı nispeten azalıyor

Ünlü herbalist Kneipp, bir yazısında şöyle diyor : "Arada bir civanperçemi çayı içmiş olsalar, kadınlar pek çok problemle hiç karşılaşmazlardı!". Adet kanamaları düzensiz bir genç kız olsun, menopoz dönemindeki veya sonrasında olgun bir kadın olsun, tüm kadınlar için arada sırada civanperçemi çayı içmek çok önemlidir. Civanperçemi, akla gelebilecek tüm konularda, dölyatağını (rahim) en iyi biçimde etkiler. Yumurtalık iltihaplanmasında alınmaya başlanan civanperçemi oturma banyolarının ağrılar kesilir ve iltihap yavaş yavaş gerilemeye başlar. Bu banyolar aynı zamanda, yaşlı kişilerin ve çocukların yatağa işeme problemlerine karşı ve dölyatağı (rahim) akıntılarında da başarılı olabilir. Bu durumlarda ayrıca günde 2 bardak civanperçemi çayı da içmek gerekir. Miyomlar da (Kas yapılı urlar), doktor kontrolünün olumlu bir sonuç vermesine kadar, uzunca bir süre her gün civanperçemi oturma banyoları alındığında yok olabilirler. (Referans1: M.Treben). Menopoz döneminde dekadınlar sık sık civanperçemi çayını anımsamalıdırlar. Bu durumda, iç huzursuzlukları ve daha başka rahatsızlıklarla karşılaşmayacaklardır. 

Civanperçemi oturma banyoları da sağlık için çok yararlıdır. Kol ve bacaklardaki sinir iltihaplanmalarında, civanperçemi katkısıyla yapılacak kol ve bacak banyoları çok rahatlatıcıdır. Fakat, bitki öğle güneşinde toplanmalıdır.
Kanın kafaya sancılı biçimde basıncı


Baş dönmesi

Bulantı

Göz sulanması eşliğindeki göz rahatsızlıkları

Göz sancıları

Burun kanaması

Hava şartlarından kaynaklanan migren krizi 

Düzenli olarak içilen bitki çayı ile migren tümüyle iyileşebilir. Bedeni temizleyici etkisi sayesinde, yıllar boyu yer etmiş hastalıkları bedenimizden dışarı atabiliriz. Civanperçeminin en iyi biçimde ve doğrudan kemik iliğini etkilediğini ve orada kan üretimini düzene soktuğunu özellikle belirtmek gerekir. Bu gücü sayesinde bitki, kemik iliği hastalıklarında, çay kürleri, banyolar ve tentür kullanımı yolu ile yardımcı olabilir. Mide kanamalarında ve basur (hemoroid) kanamalarında olduğu kadar, mide basıncı ve mide yanmalarına karşı bitki çayı çok kısa sürede başarı sağlayabilir. Soğuk algınlıklarında, sırt veya romatizma ağrılarında bitki çayı elden geldiğince sıcak olarak içilmelidir. Bitki çayı böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar, iştahsızlığı giderir, gazları ve mide kramplarını, karaciğer düzensizliklerini, mide ve bağırsak kanalı iltihaplarını iyileştirmeye yardım eder ve bağırsak beze çalışmalarını düzenleyerek, dışkılamayı kolaylaştırır. Kan dolaşımına ve damar kramplarına karşı çok etkili olduğu için bitki çayını koroner yetmezliğinde de önerilebilir. Rahatsız edici vajinal kaşıntılar, bitkinin kaynama suyu ile yapılan yıkama ve oturma banyoları sayesinde yok olabilirler. Civanperçemi çiçeklerinden, basura karşı etkili bir merhem hazırlanabilir. (Referans1: M.Treben)

Civan perçemi 
Eski bitki kitaplarında civanperçemi tüm hastalıkların ilacı olarak nitelendirildiğine göre onu pek çok hastalıkta kullanabiliriz.Bedeni temizleyici etkisi sayesinde yıllar boyu yer etmiş hastalıkları bedenimizden dışarı atabiliriz.Önemli olan denemektir.Civanperçemi'nin en iyi biçimde ve doğruca kemik iliğini etkilediğini ve orada kan üretimini düzene soktuğunu pek çok kişinin bildiğini hiç sanmıyorum Bu gücü sayesinde bitki kemik iliği hastalıklarında tıp biliminin çaresiz kaldığı durumlarda bile çay kürleri, banyolar ve tentür kullanımı yolu ile yardımcı olabilir.Civanperçemi akciğer kanamalarının durdurulmasında etkili bir ilaçtır.ve eğir kökü ile birlikte kullanıldığında,akciğer kanserini iyileştirebilir.Eğir kökü gün boyuca çiğnenir.ve civan perçemi çayı sabah ve akşam olmak üzere,günde iki fincan yudumlanarak içilir.mide kanamalarında ve basur kanamalarında olduğu kadar mide basıncı ve mide yanmalarına karşı bitki çayı çok kısa sürede başarı sağlar. soğuk algınlığında,sırt veya romatizma ağrılarında bitki çayı elden geldiğince sıcak olarak sık sık içilmelidir.çay böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar iştahsızlığı giderir.gazları ve mide kramplarını karaciğer düzensizliklerine mide ve bağırsak kanalı iltihaplarını iyi eder ve bağırsak beze çalışmalarını düzenleyerek dışkılamayı kolaylaştırır.kan dolaşımına ve damar kramplarına karşı çok etkili olduğu için bitki çayını kroner yetmezliğinde hararetle önermek gerekir rahatsız edici vajinal kaşıntılar bitkinin kaynama suyu ile yapılan yıkama ve banyolar sayesinde yok olur.Civan perçemi çiçeklerinden basura karşı çok etkili bir merhem hazırlanabilir. 
Birinci dünya harbinde 1914-1918 savaşında ilaç yokluğundan onlarca hafif yaralı askerin (Fran'sız asker hastabakıcıların anlatığına göre)Civanperçaminin kanamayı durdurucu temel özeliğe sahip niteliğinden önce,onda bulduğum öbür özelliklerinden bir kaçını belirtmek isterim.bu Bitki pekiştirici (takviye edici)ve kan toplanmasını gidericidir.Yaprakları ve çiçekleri sindirim sistemi içini iyi bir tonik niteliğindedir. Bu özelliklerinden başka spazm giderici kalp ferahlatıcı ve dolaşım sistemi düzenleyicisidir.Bu niteliklerinden ötürü civanperçemini özellikle** anjin dö puvatrin**ve ğöğüs sancılarından acı çekenlere salık veririm . 
Meksika'da Zuni yerlileri civanperçemini yanık tedavisinde kullanmaktaydı .Suyla kaynatarak elde ettikleri sıvıyı soğuk olarak yanık üzerine uyguluyor ve onun serinlik verici etkisinden faydalanıyorlardı.Bitkinin ismi achillea eski yunan savaşçısı achillea'dan gelmektedir.Truva savaşı sırasında Achillea 'nın askerleri yaralarını civanperçeminden elde edilen bir ilaçla tedavi etmişlerdi O günden bugüne bitki askerlerin yaralarını tedavide ünlenmiştir. 
Özellikleri 

Civanperçemi ilaç gibi kullanılabilen, çok değerli bir şifalı ottur. Birçok bilimsel kanıtıyla alternatif tıpta, bir antiseptik *( cilde ve dışarı açılan boşlukların mukozasına dıştan uygulanarak kullanılan antimikrobik madde), antipasmodik *( spazmı önleyen veya yok eden madde), astrenjan *( vücutta yumuşak dokuların kasılmasını sağlayan, kanamayı ve salgılamayı kontrol altına alan madde), karminatif *( mide ve bağırsaklardaki aşırı gazı yok eden madde), diyaforetik *(terlemeyi arttıran madde), sindirimi kolaylaştırıcı, uyarıcı *( psikiyatride; beyin ve sinir sisteminin işlevini hızlandıran kimyasal madde), tonik ve vazodilator *( damar düz kasını gevşeterek damarı genişleten) olarak kullanılır. Civanperçemi, soğuk algınlığı, kramplar, ateşlenmeler, böbrek düzensizlikleri, diş ağrılarına karşı, tahriş olmuş cilde, kanamalar ve kadınların adet dönemini düzene sokmak için kullanılır. Safra akışını uyarıcıdır ve kanı temizler. Şifalı çayı, şiddetli soğuk algınlıkları ve gripler için, mide ülserleri için, mide krampları, apseler, travma ve kanamalar için ve iltihap azaltıcı olarak kullanılan çok iyi bir ilaçtır. Reçete 

Bir aromatik çaya : 1 çay kaşığı kurutulmuş otu 1 fincan kaynamış suya ekleyin, tadını tatlılaştırmak için 10 dakika demlemeye bırakın. Yatma vaktinde alınız.Kandil çiçeği, bindir yaprak otu adlarıyla da tanınan civanperçemi bitkisi, özellikle kadınlar için vazgeçilmez bir yardımcıdır. Hem bitki uzmanı hem de bir rahip olan Kneipp yazılarında civanperçemi için söyle der; "arada sırada da olsa, hanımlar ona el atsalardı pek çok hastalığı çekmemiş olurlardı."Bu bitki, bayanların sancılı ve depresif gecen regl dönemlerinde, menopoz öncesi ve sonrası çekilen rahatsızlıklarda çok etkilidir.Ayni zamanda kadınların üreme organları için de pek çok faydası vardır. Rahim kanseri, çeşitli rahim rahatsızlıkları, yumurtalık iltihaplarında içilen civanperçemi çayları çok yararlıdır. Miyomlar ve beyaz akıntılar için, yarım banyolar tavsiye edilebilir.Yarım banyo için; 100 gr civanperçeminin yaprak ve çiçekleri tam olarak geceden soğuk suyun içine konur. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılıp, banyo suyuna ilave edilerek kullanılır. Yalnız banyo sırasında böbrek bölgesi suyun dışında kalmalıdır. 15 k. suda kalınır banyo sonrası kurulanmadan havluya sarınarak bir saat kadar dinlenilir.Çay; Bir dolu tatlı kasığı civanperçemi ¼ litre kaynar suya ilave edilerek 3 k. demlenir, sonra süzülerek, sıcak olarak yudum yudum içilir. Oldukça acı olan bu çayı içerken, şeker, tatlandırıcı gibi ilaveler yapmamak gerekir. Bitki çaylarına eklenen bu ilaveler, bitkilerin içindeki kimyasal maddelerle reaksiyon verebilirler. Maksimum fayda sağlamak için bunlara dikkat etmek gerekir. Bizim bayanlara tavsiyemiz, hiç olmazsa yılda iki kez birer haftalık kür olarak bu bitkiyi tüketmeleridir.Eski şifa kitaplarında civanperçemi “tüm hastalıkların çaresi” olarak anılır. Kanı temizleme özelliğine sahip olan bu bitki, ayrıca Hepatit-B, mide, hazımsızlık, romatizma, karaciğer rahatsızlıkları, bağırsak iltihapları ve hareketlerini düzenlemede çok faydalıdır.

Civanperçemi, dolaşım sistemi rahatsızlıklarında ve damar spazmlarını hafifletmek için de tavsiye edilir. Bitkinin kullanılan kısmı, yapraklı ve çiçekli dallarıdır. Dallar ve çiçekler henüz tamamen açılmadan toplanır ve gölgede kurutulur. Bitkinin bu kısımları uçucu yağ, sabit yağ ve acı glikozit maddelerini ihtiva ederler. Kuvvet verici, uyarıcı, idrar ve gaz söktürücüdür. İçersindeki Sincolden dolayı antiseptik, balgam söktürücü ve midevidir. Yara iyi edici bir özelliği vardır. Basurda sulu hulasası fitil halinde verilir.Hayatımızdan ayrı düşünemeyeceğimiz bir şifalı bitkidir. Türkiye'de 40 kadar civanperçemi türü bulunmakta ve bunların birçoğu kullanılmaktadır. Türlerine göre 5-100 cm yükseklikte, yapraklar yünlü gibi tüylü ve parçalı, çiçekleri ; beyaz, fildişi beyazı, soluk sarı veya altın sarısı rengindedir. Çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Mavimtrak renkli bir uçucu yağ taşır. Bu uçucu yağda azulen, limonen, sineol, borneol, pinenler, seskiterenler vardır. Bitki çayırlarda, dar tarla yollarında, yol kıyılarında ve tahıl tarlalarının kenarlarında kümeler halinde yetişir. Güneşli havalarda çevresine aromalı keskin bir koku yayar. Aslında çiçekleri, güneşin en etkili olduğu saatlerde toplamak gerekir, çünkü o sıralarda eterli yağları ve şifalı gücü doruk noktasında olur. (Referans2: Prof. Dr.Turhan Baytop)

Civanperçemi oturma banyoları da sağlık için çok yararlıdır. Kol ve bacaklardaki sinir iltihaplanmalarında, civanperçemi katkısıyla yapılacak kol ve bacak banyoları çok rahatlatıcıdır. Fakat, bitki öğle güneşinde toplanmalıdır.

 
 
 
 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

bendencesitlemeler